زعفران سرگل و خواص آن

زعفران سرگل و خواص آن

زعفران به انواع مختلفی تقسیم می گردد امروزه زعفران در بسته بندی های متفاوت در بازار عرضه می گردد.چهار دسته اصلی و مهم آن به شرح زیر می باشد که زعفران سرگل ممتازترین و مرغوبترین نوع آن می باشد.

۱-زعفران سرگل ۲- زعفران نگین ۳-زعفران دسته یا دختر پیچ ۴-پوشال

زعفران سرگل

در واقع همان چیزی است که در ذهن اغلب افراد از زعفران وجود دارد. در این نوع، بخش خامه (ریشه) به کلی حذف و کلاله‌های کاملا قرمز رنگ به‌صورت جدا از هم، زعفران خالص را تشکیل می‌دهند. علاوه بر سرگل، عناوین سرقلم، سرریشه و ممتاز را نیز برای این نوع زعفران بکار می‌برند. در برخی موارد از زعفران پوشال به نام سرگل نیز یاد می‌شود که در این صورت به دو نوع سرگل نگین و سرگل ممتاز تقسیم می‌شود. سرگل نگین در واقع همان تعریف بالا از زعفران سرگل بوده و سرگل ممتاز در واقع بخشی از خامه زرد رنگ را نیز به همراه دارد.

در میان انواع زعفران فوق، قدرت رنگ دهی زعفران سرگل بیشتر از بقیه و در حدود ۲۱۰ تا ۲۶۰ واحد می‌باشد مصرف این نوع به نسبت انواع دیگر بیشتر مرسوم می‌باشد.

مرغوب ترین و رایج ترین زعفران

این نوع زعفران یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین انواع آن است واغلب مصرف کنندگان و مشتریان این مدل از زعفران را بهتر می شناسند و برای خرید انتخاب می کنند. چون قیمت آن نسبتا ارزان است. در این نوع دیگر خبری از قسمت زردی و یا ریشه‌ زعفران نیست و قدرت رنگ دهی در این نوع زعفران بسیار زیاد است.

درجه بندی زعفران

این نوع از روش الک کردن و نیز پاک کردن پوشال و یا دخترپیچ (دسته) به دست می آید و در  آن فقط کلاله زعفران دیده می شود.در فرایند تبدیل زعفران پوشال و دخترپیچ به سرگل امکان شکستن کلاله هست و صورت می گیرد. بنابراین در این نوع زعفران مقداری شکسته و گاهی نرمه زعفران دیده می شود که بر اساس مقدار نرمه و شکسته موجود در آن به نوع درجه یک و یا درجات پایین تر تقسیم بندی می شود.

تشخیص مرغوبیت این نوع زعفران بسیار دشوار است و با دو شاخصه “طول کلاله” و عدم وجود تکه های سفیدی مخلوط که رنگ قرمز به خود گرفته اند، عیار سنجی می گردد و به سه درجه تقسیم می گردد.

خصوصیات سرگل

کلاله بدون ذره ای زردی و یا ریشه زعفران وکاملا قرمز باشد.

رشته ها کاملا از هم جدا است.

کلاله ها به هم چسبیده نباشد.

خوش رنگ باشد.

موارد استفاده سرگل

با توجه به اینکه این نوع از بین انواع مختلفی که در بازار وجود دارد، ازقدرت رنگ دهی مطلوب و نیز  قیمت مناسبی برخوردار است، برای مصارف خانگی  و آشپزی بسیار مناسب و  مقرون به صرفه است. اگر می خواهید برای منزل و یا آشپزی و حتی رستوران زعفران تهیه کنید پیشنهاد ما به شما تهیه از فروشگاه آنلاین نصیر زعفران است زیرا دراین فروشگاه زعفران با ضمانت کیفیت و با قیمت مناسب و در کوتاه ترین زمان ممکن تقدیم شما می گردد. برای ثبت سفارش خود می توانید به وب سایت فروشگاه آنلاین نصیر زعفران مراجعه کنید.